کد خبر : 702
تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۶
-

باید در کشور ایجاد همدلی، هماهنگی و هم افزایی کنیم

باید در کشور ایجاد همدلی، هماهنگی و هم افزایی کنیم

ما باید در کشور ایجاد همدلی، هماهنگی و هم افزایی کنیم تا در این شرایط خاص به رغم تحریم ها و کمبودها بتوانیم هم سلامت و هم معیشت مردم را تامین کنیم. به گزارش جرجان خبر؛ رئیس جمهور خاطرنشان کرد: البته این دو هدف اصلی است و مابقی اهداف مانند فرهنگ و آموزش و …

ما باید در کشور ایجاد همدلی، هماهنگی و هم افزایی کنیم تا در این شرایط خاص به رغم تحریم ها و کمبودها بتوانیم هم سلامت و هم معیشت مردم را تامین کنیم.

به گزارش جرجان خبر؛ رئیس جمهور خاطرنشان کرد: البته این دو هدف اصلی است و مابقی اهداف مانند فرهنگ و آموزش و … را دنبال خواهیم کرد.‌ امروزه در این بیماری در کشور ما بعد از گذشت بیش از هفت ماه تقریبا همه به این نتیجه واحد رسیدند که راه، پیشگیری است‌ و این راه توسط همه افراد جامعه امکان پذیر است.

دکتر روحانی گفت: ما امروز دارو و درمان قطعی برای این بیماری نداریم، پس راه این است که با پیشگیری زنجیره انتقال را قطع کنیم. تا زمانی که این زنجیره باقی است، مردم و جامعه را مبتلا می‌کند. در جامعه باید یک درک مشترک از یک خطر مشترک به وجود بیاید و همه بدانیم راه حل دست خودمان است‌.

وی ادامه داد: در همه این نمودارهایی که ترسیم شد، می‌بینیم هرجایی مراعات کاهش پیدا می کند، ظرف دو تا سه هفته بعد بیماری و مرگ و میر افزوده می شود و این طبع بیماری است‌. در اروپا و کشورهای دیگر هم می بینید پیک های جدید در چه شرایطی است و تا یک مقدار آزادی عمل بیشتر می شود به همان نسبت در هفته های بعد مشکلات افزوده می شود. البته چون این بیماری طولانی شده ناخواسته مراعاتش سخت تر شده است ضمن اینکه آینده روشنی هم مشخص نیست، طبیعتا این مشکل، مشکلی است که با گذشت زمان مردم را خسته می کند و نباید مردم احساس خستگی کنند. همه باید بدانند کرونا بیماری عادی نیست، این بیماری فقیر و غنی، سلطان و گدا نمی شناسد. مسئولین کشور، بالاترین مقام اجرایی کشور، دانشمند را مبتلا می کند. حتی کادر درمان اگر مراقبت ها را ذره ای کاهش دهد را مبتلا می‌کند.

رئیس‌جمهور گفت: بنابراین ما به یک عزم ملی با احساس مسئولیت اجتماعی و اخلاقی نیاز داریم. طرف می گوید من به ماسک اعتقاد ندارم، اگر خودش و بدنش باشد هم اشکال دارد اما بحث این است که یک فرد بیمار می تواند بیماری را به دیگران منتقل کند پس باید مراقبت ها را بالا ببریم و نظارت ها را بیشتر کنیم و حتی جریمه های جدیدی را برای برخی تخلفات وضع کنیم.

روحانی افزود: راهی جز تغییر سبک زندگی نداریم و ما باید سبک زندگی را برای مدت مدیدی تغییر دهیم و بدانیم اگر انضباط اجتماعی ما کاهش پیدا کند با مشکلات بزرگتری مواجه می شویم. هر کشوری که انضباط اجتماعی‌اش قوی‌تر است، موفق‌تر است و هر کجا مراعات نکردند مشکلات ما بیشتر شده است.

وی اضافه کرد: قبلا هم گفتیم، فردی که احساس می کند بیمار شده یا برایش روشن می شود که بیمار شده، اولا نباید بیماری اش را مخفی کند، پس اگر مخفی کرد اینجا تخلف می کند. باید به خانواده، دوستان و محل کارش بگوید. وزارت کشور و کمیته امنیتی-اجتماعی که می خواهد برای هفته آینده مقررات جلوگیری از تخلفات بیاورد، این بالاترین تخلف است. وقتی کسی در خیابان ماسک نزده و سالم است تخلف کرده و باید با او برخورد شود اما اگر کسی بیمار است باید حداقل ۱۴ روز قرنطینه شود، اگر کارمند بود، صاحب مغازه و صاحب خدمت بود از آن نباید بگذریم و اینجا باید برای کسی که فهمیده مبتلا به بیماری است و دستوری که به او داده شده را مراعات نکرده، برخورد شود. بنابراین ما باید با افرادی که اینچنین رفتار می کنند برخورد کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه افرادی که با فرد مبتلا در ارتباط هستند نیز باید اقداماتی انجام دهند و احساس وظیفه کنند زیرا با فرد عادی فرق می کنند و باید نسبت به آنها با شدت عمل برخورد شود، خاطرنشان کرد: کسی که مراعات نمی کند باید جریمه شود و کسی که به او اعلام می شود بیمار است و تستش مثبت است باید احساس وظیفه شدید نسبت به خودش، خانواده، شغل، محل کار و کسب و کارش داشته باشد و اگر نکرد باید با او برخورد و در این مورد اقدام کنیم.

وی تاکید کرد: نسبت به تهران بزرگ آنچه امروز تصویب کردیم این است که، همه کادر اداری در کشور چه دولتی و چه آنهایی که خدمات می‌دهند، بانک ها و … تمام آنهایی که کسب و کار در اختیار دارند و خدمات به مردم ارائه می کنند از طرف دیگر، خودشان اگر مراعات نکردند با شدت باید با آنها برخورد شود. ما تکلیف را مشخص کردیم که کارمند اداری مراعات نکرد چه باید شود، از تذکر گرفته تا انفصال از خدمت یکساله را پیش‌بینی کردیم و در اختیار دستگاه ها است.

روحانی عنوان کرد: اصناف و خدمت دهندگان خودشان باید مراعات کنند و اگر نکردند باید برخورد شود و برخورد، تذکر است و اگر مراعات نکردند پلمب است حالا از یک روز تا یک هفته و یک ماه تا جایی که لازم است تعیین می شود. در تهران می خواهیم اینها شدیدتر مراعات شود. مورد سوم که تاکید می کنیم، خدمت دادن به کسی است که اصول بهداشتی را رعایت نمی کند، کسی که خدمت می خواهد باید اصول بهداشتی را رعایت کند و اگر مراعات نکرد و او خدمت داد ما صاحب مغازه و خدمت دهنده را مجازات می کنیم.

رئیس جمهور ادامه داد: مورد دیگر این است که قرار شد وزارت کشور با کمیته بهداشتی کار را نسبت به فردی که ماسک نمی‌زند و از خانه خارج می‌شود و کسب و کاری هم ندارد، نهایی کنند تا بر این مبنا جریمه این افراد جریمه شوند.

روحانی گفت: نباید با خود فرد برخورد شود_ حالا ممکن است در شناسایی از او سوالی شود_ و باید مشخص شود چه کسی تخلف کرده، بعد به او اخطار داده شود و بعد به او اعلام شود و پس از اعلام مقدار جریمه را در جلسه بعد مشخص می کنیم که چه مقدار جریمه شود و نهایی شود تا نسبت به تهران بزرگ همه این مراحل را نهایی کرده باشیم و الگو و نمونه برای موارد مدنظر باشد.

وی در رابطه با وضعیت استان ها تصریح کرد: با گزارشی که از استان ها ارائه شد متوجه شدیم، کشور ایران را نمی توانیم یکپارچه در این مسأله ببینیم. بعضی استانها فقط یک پیک داشتند و نزول پیدا کرده و فِلَت و پلاتو شده است و در شرایط معمولی قرار گرفته است. بعضی شهرها دو تا پیک داشتند و در برخی استان ها فاصله بین دو پیک متفاوت است‌. در برخی استان ها پیک اول و دوم قابل توجه است و برخی جاها خیلی کم است. در برخی استان ها پیک اول شدیدتر از پیک دوم بوده است و استان هایی را داریم که وارد پیک سوم شدند. پس شرایط استان ها عین هم نیست. چرا؟ به نظر من دلیلش روشن است، آن استان هایی که در عزاداری ها خوب مراعات کردند، استان هایی که مبدا و مقصد مسافرت ها نبودند، مراسم قبیله ای و طایفه ای و سنتی و در هم تنیدگی نداشتند، پروتکل‌ها را بهتر رعایت کردند و انضباط اجتماعی‌شان بیشتر بوده یا کادر درمان‌شان تلاش مضاعفی انجام دادند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: بنابراین باز به اصول بر می گردیم که اگر می خواهیم از این بیماری خطرناک فاصله بگیریم و در عین حال زیست عادی و زندگی معمولی و فعالیت اقتصادی مان را در کنار این بیماری انجام دهیم همه باید اصول بهداشتی را دقیقا مراعات کنیم و دست به دست هم بدهیم. در این بیماری هیچکس و هیچ دستگاهی به تنهایی نمی‌تواند گلیم خود را از آب بیرون بیاورد. همه باید کنار هم باشیم. بخش اقتصادی، درمانی، انتظامی، اقتصاد دیجیتال، تبلیغات و همه باید دست به دست هم دهیم تا از این بیماری عبور کنیم.

وی در ادامه با اشاره به راهپیمایی اربعین، گفت: در جلسات قبل تاکید شد و امروز هم تاکید می شود که در اربعین، هیچ رفت و آمدی برای عراق وجود ندارد و مرزهای کشور به طور کامل بسته هستند.

رئیس‌جمهوری تصریح کرد: تاکید می‌کنیم هیچ کسی به سمت مرز حرکت نکند زیرا این کار قانونی نیست.‌ نیروی انتظامی، بسیج، سپاه و نیروهای مرزدار و استانداران و وزارت کشور همه باید در این زمینه احساس مسئولیت کنند تا از جان مردم حفاظت کنیم. در خود ایران هم ما راهپیمایی در روز اربعین حتی به صورت نمادین نداریم. ان شاءالله عزاداری اباعبدالله با رعایت پروتکل های بهداشتی انجام بگیرد.

انتهای پیام./

برچسب ها : ، ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.