کد خبر : 2235
تاریخ انتشار : دوشنبه 3 خرداد 1400 - 9:56
-

معاونت امورجنگل اداره کل منابع طبیعی خبر داد:

چشم انداز مدیریت جنگل‌های هیرکانی استان گلستان

چشم انداز مدیریت جنگل‌های هیرکانی استان گلستان

داوود مقدسی معاونت امور جنگل  اداره کل منابع طبیعی استان گلستان از تهیه طرح و برنامه برای مدیریت جنگل در دو بخش مطالعات نیم تفصیلی ومطالعات تفصیلی خبرداد. به گزارش جرجان خبر؛ داوود مقدسی  معاون این اداره گفت : تهیه طرح و برنامه برای مدیرت جنگل در دو بخش مطالعات نیم تفصیلی ومطالعات تفصیلی صورت

داوود مقدسی معاونت امور جنگل  اداره کل منابع طبیعی استان گلستان از تهیه طرح و برنامه برای مدیریت جنگل در دو بخش مطالعات نیم تفصیلی ومطالعات تفصیلی خبرداد.

به گزارش جرجان خبر؛ داوود مقدسی  معاون این اداره گفت : تهیه طرح و برنامه برای مدیرت جنگل در دو بخش مطالعات نیم تفصیلی ومطالعات تفصیلی صورت می گیرد

مقدسی اظهارکرد :  درمطالعات  نیم تفصیلی در زمینه آمایش جنگل که خروجی آن شامل پهنه بندی جنگل ( جنگداری-مرتع داری- ذخیره گاه جنگل – آبزی پروری- زراعی و مسکونی – گردشگری – توسعه صنعتی – بیابان –حفاظت و حمایت ) بر اساس  پتانسیل و توان الکولوژی جنگل بطور کلی آگاهی از وضیعت تراکم  درختی در توده های جنگلی یکی از نخستین اقدامات این طرح در بخش مدیریت جنگلی می باشد

وی افزود  : در فاز تفصیلی  برای اجرای هر یک از پهنه بندی برابر شرح خدمات برنامه ۱۰ساله تدوین و اجرا می گردد.که در این برنامه های تفصیلی همه اقدامات مناسب برای احیا توسعه حفاظت جنگل و حوزه جنگلی انجام خواهدشد

مقدسی بیان داشت : هدف از این طرح مشارکت مردم در حفاظت جنگلهای استانی است که در تمامی فرمانداری های کل استان جلسات آموزشی برای اگاه سازی برای مشارکت در این طرح صورت گرفته شد .

وی در ادامه رویکردهای جدید سازمان بر مبنای طرح‌های جایگزین را به شرح زیر اعلام کرد :

۱-توجه به شاخص هاومعیارها ی مدیریت پایدار جنگل در طراحی ۲- در نظر گرفتن ارزش خدمات اکولوژیک جنگل

۳- ارزیابی توان اکولوژیکی و اقتصادی –اجتماعی

۴- پهنه بندی، ارزیابی و تعیین کاربریهای مجاز و سازگار

۵- تقویت و ارتقاء ابعاد طبیعی

۶- ساختار مدیریت مشارکتی و چند منظوره در سطح حوزه

مقدسی در ادامه در خصوص منابع طرح گفت :  منابع طرح مطالعات آماری آمایشی با توجه به قواعد ومعیارهای بین المللی مدیریت پایدار جنگل(sfm( هستند.

وی در خصوص سطح اجرای این طرح گفت  : حوزه ها در گلستان شامل  سه حوزه  به صورت پایلوت  در سطح ۹۶ هزار هکتار جنگلهای استان(گرگان –بندرگز- کردکوی -آزاد شهر و مینودشت)  حدود ۴۵۲۰۰۰هزار هکتار  است.

علی اکبر رستاقی، مسئول تهیه  طرح جایگزین در استان  درخصوص  میزان اعتبار این طرح نیز گفت :  مرحله اول در حدود ۶ میلیارد تومان در پهنه جنگداری پهنه طرح  انجام شد.

پیگیری طراحی مدیریت پایدار برابر دستورالعمل سازمان ادامه دارد

رستاقی در ادامه خاطر نشان کرد : پیشرفت فیزیکی طرح  در پهنه تفصیلی تقریباً به اتمام رسیده و مصوب شد در  آینده نزدیک پهنه‌های مطالعات به ادارات کل استان ارسال گردد.

وی در ادامه در مورد تعداد جلسات برگزارشده در خصوص این طرح گفت : در  همه فرمانداری های تابعه استان (به جز آق قلا وگنبد ) در دو مرحله با فرمانداران به همراه روسای ادارات استان و توضیحات کامل در خصوص اهداف طرح و چشم انداز آینده و برنامه های سازمان جنگلها در حوزه جنگلی ارائه گردید و تیین شد.

وی خاطر نشان کرد :‌کل پهنه طراحی های مدیریت پایدار برابر دستورالعمل های سازمان و شرح خدمات در حال پیگیری هستند.

رستاقی در ادامه گفت :  ضمناً در فاز تفصیلی- اجرایی، مناقصه برگزار و شرکتهای دارای رتبه مشاوره ای و دارای صلاحیت تقاضای ارسال کرد که ما می بایست توسط کمیسیون راهبردی تعیین و انتخاب مشاور بررسی و در نهایت مشاوران دارای صلاحیت و توان علمی و برجستگی معرفی و قرارداد عقد گردد.

کارشناس اداره جنگل داری در ادامه در مورد این طرح گفت : اهداف در تفصیلی اجرایی در پهنه های جنگلداری با دیدگاه توسعه پایدار و در نظر قرار گرفتن عوامل موثر بر پایداری اکوسیستم و تاثیرات متقابل تدوین خواهد شد.ضمن اینکه اهداف زیر در این طرح مورد نظر هستند :

۱- حفظ و بهبود سرمایه جنگل

۲- پایداری ارتقا اکوسیستم های طبیعی  و ارتقا و بهره برداری شاخص‌های پایگاه جنگل.

با حفاظت عمومی توده های جنگلی دخالت با هدف پرورش جنگل ،حمایت از ارزش های نادر طبیعی توسعه چشم انداز طبیعی و ارتقاء سطح کیفی تولیدات منابع جنگلی که در فاز نیمه تفصیلی شناسای استعدادهای ،توانمند یها، مشکلات و چالش های مدیریتی عرصه های مختلف منابع طبیعی خواهد بود که در نهایت باعث حفظ و ارتقا معیارها و شاخص های پایدار و حفظ تقویت نقش وعملکرد اکولوژیکی جنگل به افزایش توان و باز خیزی رویشگاهی  جنگلی خواهد شد

رستاقی در پایان در خصوص تعداد جلسات  برگزار شده گفت : تعداد جلسات برای پهنه دستورالعمل ۴۱ جلسه به همراه ۱۳ کارگاه تخصصی برگزار شد.

گرگان /کرامتی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.