کد خبر : 1881
تاریخ انتشار : پنجشنبه 2 بهمن 1399 - 18:23
-

کم توجهی به نقش زنان در جامعه نتایج زیان باری را رقم می‌زند.

کم توجهی به نقش زنان در جامعه نتایج زیان باری را رقم می‌زند.

یادداشتی کارشناس علوم اجتماعی در خصوص نقش موثر فعالیت زنان در رشد جامعه و توسعه پایدار شهری. رشد و گسترش شهر و شهرنشینی و برخی مشکلات زندگی در شهرها باعث گردید تا نیاز به حضور زنان در عرصه های مختلف شهری احساس شود. همان‌گونه که زنان امور خانه و خانواده را به راحتی مدیریت می‌کنند

یادداشتی کارشناس علوم اجتماعی در خصوص نقش موثر فعالیت زنان در رشد جامعه و توسعه پایدار شهری.


رشد و گسترش شهر و شهرنشینی و برخی مشکلات زندگی در شهرها باعث گردید تا نیاز به حضور زنان در عرصه های مختلف شهری احساس شود. همان‌گونه که زنان امور خانه و خانواده را به راحتی مدیریت می‌کنند می‌توانند در سطوح مختلف اجتماعی و در حوزه مدیریت شهری نیز نقش موثری ایفا نمایند.

در ایران نقش ناچیز و محدود بانوان در سازمان‌های اداری و حوزه های مدیریت شهری محسوس و ملموس است.

اما در کنار این موضوعات شاهد ایفای نقش موثری از سوی آنان در سازمان‌های مردم نهاد و فعالیت‌های اجتماعی مردمی هستیم.

در اکثر کشور های توسعه یافته یکی از موضوعات مهم در مدیریت شهری مشارکت پایدار همه گروههای اجتماعی است. قطعاً مشارکت شهروندان از همه گروه‌های سنی و اقشار مختلف یکی از عوامل اصلی موفقیت و دستیابی به شهری ایده آل در زمینه های مختلف است.

توجه به زنان سرپرست خانوار راهبردی مناسب برای جذب مشارکت بانوان

همچنین مشارکت مردم بویژه بانوان در امور شهری به توسعه کمک نموده و از اهداف جوامع معاصر بوده. اما ضروری است، زیر ساخت فرهنگی، ساز و کارها و ابزارهای واقعی برای تسهیل این مشارکت به کار رود. لذا کم توجهی به نقش مشارکت اجتماعی بویژه مشارکت بانوان در توسعه و شکوفایی میتواند نتایج زیان باری را به‌همراه داشته باشد.

از این رو تامین امنیت ذهنی عینی بانوان و مشارکت زنان؛ تخصیص عادلانه فرصت های مختلف به زنان بویژه در مشاغل موثر؛انعکاس دیدگاه‌ها و توجه به عدالت جنسیتی؛ فراهم آوردن زمینه دسترسی به خدمات و تدوین سیاست‌های حمایتی برای بانوان بویژه زنان سرپرست خانوار و قشر آسیب پذیر را میتوان راهبرد های مناسب برای رسیدن به مشارکت بانوان و تحقق اهداف در مدیریت و توسعه شهری محسوب کرد.

زنان در توسعه پایدار شهری با تاکید بر انرژی ها، اثر گذارند و باتغییرات فرهنگی و اجتماعی در برخی دیدگاه‌ها و تلاش بر توانمند سازی و تقویت زمینه های مشارکت زنان در جامعه میتوانیم به توسعه پایدار بهتری دست یابیم.

رضا منوچهری

کارشناس علوم اجتماعی

بیشتر بخوانید:

سازمان بهزیستی آماده خدمت به زنان آسیب دیده خشونت های خانگی است

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۱
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.